Κύπελλο Λυγκηστίς - Φλώρινα 5&6 Νοεμβρίου 2022

Με ένα χρυσό , ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο κατάφεραν να επιστρέψουν οι αθλητές της ξιφασκίας του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ από την Φλώρινα όπου διεξήχθη το δεύτερο βαθμολογούμενο κύπελλο κατηγοριών -17 και -13 της χρονιάς καθώς και οι αγώνες ανάπτυξης (-10) . Στην κατηγορία παμπαίδων οι αθλητές ΣΟΥΚΕΡΑΣ Νικόλαος και ΜΙΧΑΛΗΣ Νικόλαος κατέκτησαν για δεύτερο συνεχή αγώνα την δεύτερη και τρίτη θέση σε σύνολο 64 αθλητών πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις. Ο ΤΣΙΠΗΣ Νικόλαος κατετάγη 18ος και ο ΚΑΡΊΝΟΣ Λάμπρος 63ος . Στην κατηγορία παγκορασίδων η ΧΡΗΣΤΕΑ Χαρά είχε επίσης εξαιρετική παρουσία φτάνοντας μια ανάσα από τα μετάλλια κατακτώντας την 5η θέση σε σύνολο 53 αθλητριών. Η ΣΟΥΚΕΡΑ Κων/να 23η , η ΚΑΛΠΑΚΟΓΛΟΥ Βαλέρια 29η και η ΜΑΚΗ Άλκηστη 46η . Στην κατηγορία νεανίδων η ΔΗΜΟΣΘΈΝΟΥΣ Ναυσικά κατετάγη 10η σε σύνολο 52 αθλητριών ενώ ο ΜΕΛΙΓΓΙΩΤΗΣ Μάριος στην κατηγορία εφήβων 21ος σε σύνολο 60 αθλητών Στους αγώνες ανάπτυξης η ΓΚΡΕΣΤΑ Μαρία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θεση και η ΜΩΡΑΙΤΗ Αναστασία την 5η θεση σε σύνολο 29 κοριτσιών. Στα αγόρια ο ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Βαγγέλης σε ηλικία μόλις 7 ετών κατέκτησε την 7η θέση σε σύνολο 40 συμμετοχών. Ο ΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ Γεώργιος 20ος , ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Ηλίας 23ος, ΚΑΡΑΤΖΗΜΟΣ Γιάννης 31ος , ΚΑΡΑΤΟΥΛΙΩΤΗΣ Νικόλαος 35ος και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Δημήτριος 40ος . Συνολικά ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ συμμετείχε με 18 αθλητές του .