KID'S CUP VOL.1 ΦΛΩΡΙΝΑ 7 ΚΑΙ 8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Οι αγώνες ξίφους μονομαχίας KID'S CUP επανήλθαν δριμύτεροι, μετά από την αναγκαστική διακοπή τους λόγω κορωνοϊού, σε ένα πολύ όμορφο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο τις 7 και 8 Ιανουαρίου 2023 στην Φλώρινα, υπενθυμίζοντας σε όλους μας την σπουδαιότητα τους για την προετοιμασία των αθλητών ενόψει των επισήμων διοργανώσεων που ακολουθούν. Συνολικά συμμετείχαν 110 αθλητές από 9 αθλητικά σωματεία κατακλύζοντας την ΟΞΙΦ Αρένα. Το σωματείο μας συμμετείχε με 9 παιδιά όπου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις σε όλες τις κατηγορίες. Συγκεκριμένα στην κατηγορία υ-15 ετών στα κορίτσια η ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ Ναυσικά κατέκτησε την πρώτη θέση κερδίζοντας στον τελικό την ΧΡΗΣΤΕΑ Χαρά κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο σε σύνολο 21 αθλητριών . Στην ίδια κατηγορία υ-15 ο ΣΟΥΚΕΡΑΣ Νικόλαος κατέκτησε επίσης το ασημένιο μετάλλιο μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση σε σύνολο 15 αθλητών. Στην κατηγορία υ-13 στα αγόρια ο ΣΟΥΚΕΡΑΣ Νικόλαος κατέκτησε την πρώτη θέση ενώ στα κορίτσια η ΧΡΗΣΤΕΑ Χαρά την δεύτερη θέση σε σύνολο 23 αθλητριών, Επίσης η ΣΟΥΚΕΡΑ Κων/να κατετάγη 9η , η ΑΖΕΛΗ Βασιλειάνα 10η και η ΜΑΚΗ Άλκηστη 19η. Στις κατηγορίες ανάπτυξηςυ-10 στα αγόρια ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΖΗΣ Γαβριήλ-Άγγελος νίκησε στον τελικό τον ΑΖΕΛΗ Νικόλαο ενώ για πρώτη φορά συμμετείχαν οι ΣΤΑΜΟΎΛΗΣ Σταύρος και Κων/νος κατακτώντας την 9η και 11η θέση αντίστοιχα σε σύνολο 17 αγοριών . Τέλος στην ίδια κατηγορία η ΑΖΕΛΗ Βασιλειάνα κατέκτησε την πρώτη θέση σε σύνολο 16 κοριτσιών . Συνολικά τα παιδιά στις 6 κατηγορίες όπου συμμετείχαν κατέκτησαν 4 χρυσά ,και 3 ασημένια μετάλλια . Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Όμιλο Ξιφασκίας Φλώρινας για την υπέροχη διοργάνωση και φιλοξενία του για μια ακόμη φορά και να ανανεώσουμε το ραντεβού μας στο Μέτσοβο τις 4 και 5 Φεβρουαρίου για το KIDS CUP VOL.2 .